JOHAN FREDRIK MARTIN 1755-1816 Kongl. Lust Slottet Drottningholm, Chateau Roy. de Drottningholm. Handkolorerad akvatintetsning, över konturetsning, 35,5 x 51,5 cm. Utsikt över Lovön med Drottningholms slott och andra byggnader, från platsen för gamla flottbrons fäste på Kersön. På vattnet kungens jakt, en kunglig slup roende in mot stranden tillsammans med flera fartyg. På stranden väntande en kaross, ryttare och hovfolk m.m. I galopp körande ut på bron konungens kupé med kavallerieskort. PROVENIENS General Konsul Otto Heilborn, Djursholm LITTERATUR Hans Frölich: Bröderna Elias och Johan Fredrik Martins gravyrer, Stockholm 1939, katalognr 170, sidan 228, Svenska vuer 8.