Auction archive: Lot number 2155

Johan Fredrik Martin, Kongl. Lust Slottet

Fine Art & Antiques
2 Dec 2014 - 4 Dec 2014
SEK25,000 - SEK30,000
ca. US$3,278 - US$3,934
SEK21,000
ca. US$2,754

Fine Art & Antiques
2 Dec 2014 - 4 Dec 2014
SEK25,000 - SEK30,000
ca. US$3,278 - US$3,934
SEK21,000
ca. US$2,754

JOHAN FREDRIK MARTIN 1755-1816 Kongl. Lust Slottet Drottningholm, Chateau Roy. de Drottningholm. Handkolorerad akvatintetsning, över konturetsning, 35,5 x 51,5 cm. Utsikt över Lovön med Drottningholms slott och andra byggnader, från platsen för gamla flottbrons fäste på Kersön. På vattnet kungens jakt, en kunglig slup roende in mot stranden tillsammans med flera fartyg. På stranden väntande en kaross, ryttare och hovfolk m.m. I galopp körande ut på bron konungens kupé med kavallerieskort. PROVENIENS General Konsul Otto Heilborn, Djursholm LITTERATUR Hans Frölich: Bröderna Elias och Johan Fredrik Martins gravyrer, Stockholm 1939, katalognr 170, sidan 228, Svenska vuer 8.

2 Dec 2014 - 4 Dec 2014
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

2 Dec 2014 - 4 Dec 2014
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407