Auction archive: Lot number 6224

Johan Fredrik Martins ovanliga "Svenska vuer"

SEK100,000 - SEK120,000
ca. US$15,531 - US$18,637
SEK105,000
ca. US$16,307

SEK100,000 - SEK120,000
ca. US$15,531 - US$18,637
SEK105,000
ca. US$16,307

MARTIN, JOHAN FREDRIK. (Svenska vuer). (Stockholm, 1805-12?, titelblad utkom ej). Imperialfolio. (675x495 mm.). 46 akvatintagraverade planscher numrerade 1-46 på 37 blad + 6 dubblettplanscher i tidiga provavdrag. Samtida brunt skinnband av ryskt ursprung, nött o. blekt, blekt oxiderad guldornerad ram, lagad och med sprickor i falsarna, blekt skadad rygg, stänksnitt. Inlagan delvis med fuktskador (mest i yttermarginalerna på de 20 första planscherna) och en del fläckar. Plansch 1 skuren i plåtranden och med en reva i vikningen. Plåtkantbristningar och revor på några få planscher. De första 28 planscherna med Martins kontrollstämpel. De övriga är här i huvudsak monterade på större papper. Foto. Medbunden graverad karta: Akrel, Plan af Stockholm med dess malmar, 1795, ca 190x178 mm. Frölich Bröderna Elias och Johan Fredrik Martins gravyrer nr 163-185 & 187-209. Arbetet utgivet utan något titelblad. Två planscher gjorda redan på 1780-talet omarbetades och numrerades 47 och 48 en tid efter verkets publicering. De saknas som vanligt. "Svenska vuer" är den gustavianska tidens stora topografiska bildverk och en länk mellan Dahlbergs "Suecia antiqua et hodierna" och Thersners "Fordna och närvarande Sverige". I verket avbildas städer, slott och parker, vattenleder, skeppsdockor, fabriker och gruvor. Det fina och mycket påkostade arbetet tycks ha haft mycket liten avsättning och är ett av de allra ovanligaste svenska planschverken. Det skiljer sig i så måtto i högsta grad från Dahlbergs och Thersners.

19 Mar 2013
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

19 Mar 2013
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407