Auction archive: Lot number 11

Peder Balke

Modern and Older
17 Nov 2015
NOK400,000 - NOK450,000
ca. US$46,388 - US$52,187

Peder Balke

Modern and Older
17 Nov 2015
NOK400,000 - NOK450,000
ca. US$46,388 - US$52,187

Jord gamme ved Vardøhus festning Olje på papir, 14x18 cm Signert nede til venstre: Balke LITTERATUR "Peder Balke 1804-1887" utstillingskatalog, Kunstnernes Hus, 1954 Bjørn Tore Pedersen: "Peder Balke 1804-1887 De malte Nordland" utstillingskatalog, 2005, Galleri Bodøgaard Vardøhus festning er Norges østligste og nordligste festning og ligger i Vardø i Øst-Finnmark. Den ble beordret bygget av kong Håkon V Magnusson og stod ferdig omkring 1300 som forsvar mot folkene lenger øst. De åttekantete festningsvollene ble bygget mellom 1734 og 1738. Peder Balke foretok en studiereise til Nord-Norge sommeren 1832. Dette skulle bli en reise som fikk stor betydning for kunstneren som dro nordover fra Trondheim langs kysten til Vadsø og deretter innover i landet. "Det er mange som har opplevd sitt første møte med den nordnorske naturen slik Peder Balke gjorde. Men det er slett ikke mange som har maktet å gjengi sine inntrykk på en så overbevisende måte som ham; landskap nesten uten detaljer, nakne fjellpartier som stuper ut som mørke silhuetter, den evige spenningen mellom himmel og hav. Det er ikke ofte en landsdel oppnår en slik visjonær tolkning". Pedersen side 16

17 Nov 2015
Blomqvist Kunsthandel AS
Tordenskiolds gate 5
0160 Oslo
Norway
kunst@blomqvist.no
+47 (0)22 708770

17 Nov 2015
Blomqvist Kunsthandel AS
Tordenskiolds gate 5
0160 Oslo
Norway
kunst@blomqvist.no
+47 (0)22 708770