Auction archive: Lot number 1717

Julian Opie

Contemporary
5 May 2011
SEK300,000 - SEK400,000
ca. US$48,057 - US$64,076

Julian Opie

Contemporary
5 May 2011
SEK300,000 - SEK400,000
ca. US$48,057 - US$64,076

JULIAN OPIE Storbritannien, född 1958 Max Businessman Signerad på baksidan Julian Opie Vinyl på duk, 191 x 153 cm. Signed verso. Vinyl on canvas, wooden stretcher. PROVENIENS Wetterling Gallery, Stockholm UTSTÄLLD Lisson Gallery, London LITTERATUR Codax Publishing: Julian Opie Portrait, avbildad på helsida, färgplansch Julian Opie utgår ofta från fotografier (eller filmer) som han reducerar till figurativa reproduktioner skapade i datorer. I hans porträtt är ansiktena förenklade till platta färgfält med ett minimum av detaljer omringade av karaktäristiska svarta konturer. Ett öga kan bestå av endast en svart pupill och huvudet får vara en cirkel där man får föreställa sig halsen. Julian Opie försöker på detta sätt visa på kroppens komplexitet genom att förenkla formerna till det yttersta. Samtidigt som Opies verk är starkt förenklade kännetecknas de samtidigt av en tydlig personlighet. Vad är själva essensen i ett porträtt? Vad är det absoluta minimun med vilket en människa fortfarande är igenkännbar? Trots att Opie använder sig av modern teknik för att utforska sitt medium rör han sig i en konstnärlig tradition som sträcker sig över 500 år bakåt i tiden, nämligen att göra en tvådimensionell avbild av en tredimensionell levande modell. Julian Opie låter sig inspireras av så väl samtida reklamskyltar som klassiska porträtt och japanska träsnitt. Lika ledigt rör han sig inom sin egen konst och uttrycker sig lika självklart genom måleri som video eller skulptur.

5 May 2011
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

5 May 2011
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407