Auction archive: Lot number 2228

Julius Kronberg, Idyll

Fine Art & Antiques
2 Dec 2014 - 4 Dec 2014
SEK200,000 - SEK250,000
ca. US$26,229 - US$32,786

Julius Kronberg, Idyll

Fine Art & Antiques
2 Dec 2014 - 4 Dec 2014
SEK200,000 - SEK250,000
ca. US$26,229 - US$32,786

JULIUS KRONBERG 1850-1921 Idyll Signerad och daterad Julius Kronberg Lilla Skuggan 1895. Olja på duk, 50 x 98 cm. Målningen utförd i plein air i närheten av konstnärens ateljé vid Lilla Skuggan på Djurgården i Stockholm PROVENIENS Hovtandläkare Elof Förberg, Djursholm Bukowski Auktioner, Vårauktionen, 1986, katalognr 89 UTSTÄLLD Julius Kronberg - minnesutställning, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1923, katalognr 176 LITTERATUR Albin Roosval (red): Svenska Hem i ord och bilder, andra årgången, Stockholm 1914, avbildad i interiör sidan 172 (Doktor Elof Förbergs hem) Handskrift: Julius Kronberg Opera Omnia, på uppmaning af baron Johan Nordenfalk upptecknade af Ellen Kronberg, Nordiska Museets arkiv, upptagen i förteckningen under år 1895, sidan 53 (med titeln: Idyll - Roccoco, två figurer i halfnat. st.) . Julius Kronberg betraktas som ett konstens underbarn och började vid Konstakademien redan som 14-åring. 1874 reste Kronberg till München där han inspirerades bland annat av Hans Makarts färgrika målningar. I denna bayerska stad fick han sitt genombrott med målningen "Jaktnymf och fauner", vilken ställdes ut 1875. Den tyska publiken och det tyska konstetablissemanget hänfördes av detta mästerliga verk. När målningen påföljande år ställdes ut på Nationalmuseum i Stockholm betraktades den som en sensation och den begeistrade August Strindberg skrev i Dagens Nyheter: "Fall ned och tillbed måleriets triumfator". . När Kronberg 1877 flyttade till Rom innebar detta en förändring i hans måleri - koloriten blev ljusare, lättare och han sökte ämnen ur bibeln, den antika mytologin och hos William Shakespeare. Den samtida konstnären Sir Lawrence Alma-Tademas verk är nära besläktade med Kronbergs måleri från åren i Rom. Vid återkomsten till Sverige ägnade sig Kronberg främst åt mer monumentala utsmyckningar, bland annat på Stockholms slott, Dramaten och Hallwylska palatset. Kronbergs ateljé "Lilla Skuggan" på norra Djurgården flyttades efter hans död och finns idag till beskådan på Skansen i Stockholm. . Den aktuella målningen köptes av hovtandläkare Elof Förberg direkt av konstnären för 2.500 kr och placerades i den slottslika villan vid Auravägen i Djursholm - i biblioteket infälld i ett av de ståtliga bokskåpen i nyrokoko.

2 Dec 2014 - 4 Dec 2014
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

2 Dec 2014 - 4 Dec 2014
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407