Auction archive: Lot number 3068

Julius Kronberg, Kurragömma

Fine Art & Antiques
9 Jun 2014 - 12 Jun 2014
SEK20,000 - SEK25,000
ca. US$2,990 - US$3,737
SEK28,000
ca. US$4,186

Julius Kronberg, Kurragömma

Fine Art & Antiques
9 Jun 2014 - 12 Jun 2014
SEK20,000 - SEK25,000
ca. US$2,990 - US$3,737
SEK28,000
ca. US$4,186

JULIUS KRONBERG 1850-1921 Kurragömma Signerad och daterad J. Kronberg 71. Olja på duk, 32 x 40,5 cm. Påskrift med blyerts på spännramen på baksidan: No 30 Fru Bohnstedt, Ålandsgatan No 6 LITTERATUR Handskrift: Julius Kronberg Opera Omnia, på uppmaning af baron Johan Nordenfalk upptecknade af Ellen Kronberg, Nordiska Museets arkiv, upptagen i förteckningen under år 1870 Målningen utfördes under konstnärens vistelse på Bysta i Närke och såldes därefter genom Konstföreningen

9 Jun 2014 - 12 Jun 2014
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

9 Jun 2014 - 12 Jun 2014
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407