JULIUS KRONBERG 1850-1921 Kurragömma Signerad och daterad J. Kronberg 71. Olja på duk, 32 x 40,5 cm. Påskrift med blyerts på spännramen på baksidan: No 30 Fru Bohnstedt, Ålandsgatan No 6 LITTERATUR Handskrift: Julius Kronberg Opera Omnia, på uppmaning af baron Johan Nordenfalk upptecknade af Ellen Kronberg, Nordiska Museets arkiv, upptagen i förteckningen under år 1870 Målningen utfördes under konstnärens vistelse på Bysta i Närke och såldes därefter genom Konstföreningen