Astra bilobé
tuš, akvarel, papír, 1987, 16 x 24 cm, sign. PD Kamil Lhoták 87, rám, dílo Kamila Lhotáka, především díky nezaměnitelným ilustracím s charakteristickou výrazovou zkratkou, se stalo rozpoznatelným napříč širokou veřejností. Poetismus a imaginace jsou typickými vypravěči Lhotákovy tvorby. Nikdo jiný na poli českého výtvarného umění nezachytil technický pokrok nové doby tak romantickým, přesto velice faktickým způsobem jako právě Lhoták. A možná proto, že sám byl vášnivým cyklistou a motoristou, se auta a balony, kola, motorky, vzducholodě a letadla staly často zobrazovaným námětem
Provenience: Dílo pochází ze sbírky MUDr. Jiřího Presla, významného pražského gynekologa, který působil v Ústavu pro péči o matku a dítě v Podolí a byl přítelem Kamila Lhoták, Jana Zrzavého a Františka Dvořáka, historika umění
Astra bilobé