Auction archive: Lot number 19

Xan Krohn

Modern and Older
17 Nov 2015
NOK100,000 - NOK150,000
ca. US$11,597 - US$17,395

Xan Krohn

Modern and Older
17 Nov 2015
NOK100,000 - NOK150,000
ca. US$11,597 - US$17,395

Katedral Olje på lerret, 80x68 cm Signert nede til høyre: Xan Krohn LITTERATUR Kari Lien: "Kunstnerparet Krohn og den russiske avantgard" i "Sammen - tre kunstnerpar", utstillingskatalog, Stiftelsen Modums Blaafarveværk 2010, side 43-89 Xan Krohn kom til St. Petersburg nærmest ved en tilfeldighet. Han likte seg tydeligvis så godt at han ble værende. I 1905 fikk han plass på Kunstakademiet, og han fulgte også undervisning i Ilja Repins atelier. Men oppholdet ved akademiet ble kortvarig, allerede året etter ble han tvunget til å forlate landet da akademiet ble steng pga. den "Lille revolusjonen". Via München kom han til Paris, hvor han møtte sin Julie de Holmberg. Tilbake i Russland var Xan en viktig del av avantgarden både i Kiev og i Moskva, og ble regnet som en russisk kunstner. Han og Julie pleiet kontakt med viktige personer som Malevitsj og Kandinskij. Hjemme i Norge holdt ekteparet Krohn utstilling på Blomqvist i 1913 som forarget kritikerne. "Jappe Nilssen skrev: "Hans nye bilder virker som en slags grotesk plakatkunst, som kunde visstnok virke frapperende fra en annonsesøyle i en storbys mylder, men i et intimt utstillingslokale som hos Blomqvist mister den all sin eksistensberettigelse". Lien side 64

17 Nov 2015
Blomqvist Kunsthandel AS
Tordenskiolds gate 5
0160 Oslo
Norway
kunst@blomqvist.no
+47 (0)22 708770

17 Nov 2015
Blomqvist Kunsthandel AS
Tordenskiolds gate 5
0160 Oslo
Norway
kunst@blomqvist.no
+47 (0)22 708770