Konsul Christen Sandberg, 1912 Olje på lerret, 45x55 cm Signert og datert oppe til venstre: Karsten -12 PROVENIENS Konsul Christen Sandberg, Moss Privat eie, Oslo UTSTILT "Ludvig Karsten, Separatutstilling", Blomqvist 1912 "Vårauksjon", Blomqvist Kunsthandel, 1976, kat.nr 23, avbildet på forside katalog LITTERATUR Nils Messel: "Ludvig Karsten", Oslo 1995, omtalt side 102, 105, avbildet side 102 På separatutstillingen hos Blomqvist i 1912 viste Ludvig Karsten en rekke portretter hvor maleriet av konsul Christen Sandberg ble utstilt. Blomqvist- utstillingen fungerte som et bilag til Karstens søknad om Statens reisestipend. "Det fortelles at Christen Sandberg under et københavneropphold denne vinteren 1912, lot seg portrettere av Karsten. Betaling for portrettet skulle den joviale og alltid feststemte konsul sende bare han var kommet seg helskinnet hjem til sitt Kubberød ved Moss, Sandberg hadde glemt adressen, men sendte brevet til "Maleren Karsten, vis à vis det grønne Pissoare paa Graabrødretorv i Kjøbenhavn". Pengene kom frem". Messel side 105