Krzysztof M. Bednarski (b. 1953)

Archive
Opening: n. a.
Price realised:  PLN35,000
ca. US$9,193
Lot number 9, Views: 36

Krzysztof M. Bednarski (b. 1953) "Król i królowa, Słońce i Księżyc", (bozzetto) 1997 r. brąz, patyna czarna, wys. 169 cm sygnowana i datowana na podstawie: 'Bednarski '97' „Luno, o miła, kiedy w objęciach cię trzymam, Taka jak ja się stajesz: i piękna, i silna. Słońce, o drogi, chociaż najjaśniej się świecisz, Jak kogutowi kura potrzebać mnie przecież.” Czterowiersz towarzyszący rycinie, na podstawie której została zrealizowana rzeźba. WYSTAWIANA: - Figura w rzeźbie polskiej XIX i XX wieku, Galeria Sztuki Współczesnej Zachęta, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, 1998-1999 LITERATURA: - Figura w rzeźbie polskiej XIX i XX wieku, [red.] Jolanta Chrzanowska-Pieńkos, Warszawa, 1999, s. 268 - 269 (opis i ilustracja) - Krzysztof M. Bednarski. Misterium Coniunctionis, katalog wystawy indywidualnej, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Warszawa, 2003, s. 30 i 31 (opis i ilustracja) - Sechs Künstler - eine Giesserei, katalog kolekcji sztuki współczesnej PKO Banku Polskiego, Warszawa, s.5 (il.) Prezentowana rzeźba stanowi projekt do monumentalnej, niemal pięciometrowej kompozycji. Inspirację dla rzeźby stanowiła XVI-wieczna rycina z traktatu alchemicznego, przedstawiająca akt zespolenia miłosnego ciał niebieskich (misterium conunctionis). Symbolizowała ona symbiozę dwóch pierwiastków siarki i rtęci dokonywaną w procesie uzyskiwania kamienia filozoficznego. Stanowi rzadki w twórczości artysty przykład kameralnej, oszczędnej w formie kompozycji. estymacja: 45 000 - 55 000

Informations about the auction
Auction house: Desa Unicum
Title: Modern and Contemporary Sculpture, 26 March 2015, 19:00
Date of the auction: 26 Mar 2015
Address: Desa Unicum
Piękna 1A
00-477 Warsaw
Poland
[email protected] · +48 (0)22 1636600