Auction archive: Lot number 10

Krzysztof M. Bednarski (b. 1953)

Opening
PLN32,000
ca. US$8,405

Opening
PLN32,000
ca. US$8,405

Krzysztof M. Bednarski (b. 1953) "Moby Dick - powierzchnia całkowita", 2008 r. brąz, patyna brązowa i czarna, 46 x 64 x 38 cm sygnowana i datowana wewnątrz: 'KM Bednarski 2008' „Rychło sprawdziły się słowa Fiaska. O ile dotąd „Pequod" pochylał się silnie pod ciężarem głowy kaszalota, o tyle teraz, przez przeciwwagę, odzyskał pionową pozycję, chociaż, możecie mi wierzyć, ogromnie był przeciążony. Tak właśnie, jeśli u jednego boku zawiesicie sobie głowę Locke'a, to przechylicie się na tę stronę. Ale zawieście tylko u drugiego głowę Kanta, a zaraz odzyskacie równowagę, choćby kosztem ciężkiego mozołu. Tak to niektóre umysłowości wiecznie rozmieszczają balast na swym statku. O, głupcy! Wyrzućcie za burtę wszystkie te gromowe głowy, a wówczas pożeglujecie prosto i swobodnie.” Herman Melville, Moby Dick Krzysztof M. Bednarski w 1987 roku stworzył niezwykłą rzeźbę – „Moby Dick”, czyli „16 wycinków na nieskończoność”, która stała się swego rodzaju manifestem artystycznym drugiej połowy lat osiemdziesiątych. Poetyckim obrazem pogoni za nieosiągalnym, kosmicznym symbolem uniwersalnego porządku, rzeźbiarską i intelektualną prowokacją. Ta praca, dziś w stałej kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi, przyniosła Bednarskiemu szerokie uznanie i ugruntowała jego pozycję w świecie. „Moby Dick” jest szczególnym modelem przestrzeni, na którym artysta wielokrotnie dokonywał daleko idących przekształceń, każdorazowo kreując go od nowa. Rzeźba stała się początkiem całego, rozłożonego na lata cyklu, w którym Bednarski dokonywał transformacji motywu łodzi - lewiatana, badał wynikające z nich relacje przestrzenne i znaczeniowe. (fragment z informacji opracowanej przez Waldemara Baraniewskiego) estymacja: 45 000 - 55 000

26 Mar 2015
Desa Unicum
Piękna 1A
00-477 Warsaw
Poland
biuro@desa.pl
+48 (0)22 1636600

26 Mar 2015
Desa Unicum
Piękna 1A
00-477 Warsaw
Poland
biuro@desa.pl
+48 (0)22 1636600