Auction archive: Lot number 6015

Kulturhistoria och historia av Strindberg 18 vol.

SEK1,500 - SEK2,000
ca. US$159 - US$212

SEK1,500 - SEK2,000
ca. US$159 - US$212

Objektsbeskrivning HISTORIA. (18). STRINDBERG, AUGUST. Svenska folket i helg och söken, i krig och fred, hemma och ute eller ett tusen år af svenska bildningens och sedernas historia. Häfte 1-20 (=I-II). Stockholm (C. E. Fritze's K. Hofbokhandel) 1882. Stor 8:o. Illustrationer Carl Larsson o.a. Samtliga häftesomslag medbundna (några bläckfläckade i yttre marginal eller nedre yttre hörn). Senare ljusröda hfrbd, guldornerade ryggar m. fem upphöjda bind, övre guldsnitt, i övrigt nära oskurna. (Knut Hässler, Stockholm). Ett 40-tal blad bläckfläckade i yttre marginal eller nedre yttre hörn. Z:I:19; Svedlin 80a. Första upplagan, första emissionen (häftesupplagan). Med flera av Strindberg i olika band. 18 vol. Med flera omfattar: Svenska folket... I-II (Stockholm 1882, första bokupplagan, nötta röda originalhfrbd, Z:I:19; Svedlin 80b); Gamla Stockholm (tillsammans m. Claes Lundin, Stockholm 1880-82, rött originalhfrbd, Z:I:14; Svedlin 78. Första upplagan. Strindbergs första stora kulturhistoriska arbete. Av de 19 kapitlen har S. ensam svarat för 8, samt delvis för ytterligare 6); Svenska öden och äfventyr. I-IV:1-2 (Stockholm 1882-91, delvis med häftesomslag, Z:I:22, 24, 49, ; Svedlin 81a-d, rödbruna hfrbd); D:o. I-IV (Stockholm 1882-91, delvis m. häftesomslag, Z:I:22, 24, 49; Svedlin 81a-d, gröna dekorerade originalklotband); Svenska öden och äfventyr. I-II (Stockholm 1899, originalomslag, svarta hfrbd, rygg t. d. I skadad i nedre kant), D:o. II (Stockholm 1899, främre originalomslag, mörkrött hfrbd); Historiska miniatyrer. I-II (Stockholm 1905, originalomslag, Z:I:92-93; Svedlin 86a-b), Svenska öden och äfventyr (Stockholm 1904, dek. originalklotband); Nya svenska öden (Stockholm 1906, främre originalomslag, Z:I:95; Svedlin 87 [första bokupplagan]). Proveniens: Oscar von Sydow (1873 -1936), svensk politiker och ämbetsman. Han var civilminister, en mycket kort tid statsminister (februari-oktober 1921) och landshövding i Göteborgs och Bohus län 1917-1934 samt riksmarskalk från 1934 fram till sin död 1936. Han var gift med Mary Emily Wijk som fortsatte komplettera samlingen efter makens död.

14 Jun 2019
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

14 Jun 2019
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407