Landskap, 1860 Olje på lerret, 87x120 cm Signert nede til høyre: K Baade 1860 På etikett festet på blindrammen er følgende skrevet: Partie von der Insel Storø in Norwegen, gm v h K Baade, Blumenstr No 20 München, Preis 150 Thaler PROVENIENS Georg Mørchs Kunsthandel 1953 Privat eie LITTERATUR Sigurd Willoch: "Knut Baade", Norsk Kunstnerleksikon, Oslo 1982, bind 1, side 377-381 Knud Baade var bosatt i München fra 1845 til sin død. Sommeren 1851 var Baade på en av sine studieturer til Norge. Nærmere bestemt kyststrøkene på Sørlandet, Rogaland og Sunnhordaland. Til å begynne med var det vanskelig for ham i München, men da han stilte ut et måneskinnsbilde med motiv fra den norske kyst, gjorde han stor lykke. Bildet ble innkjøpt av Münchens Kunstforening, og Baade måtte male en replikk for prins Luitpold av Bayern. Fra da av hadde Baade et stort marked. Han malte sine bilder på bakgrunn av sine studier fra kysten, men ønsket ikke å skildre en klart markert lokalitet.