Landskap, 1930 Olje på lerret, 85x100 cm Signert og datert nede til venstre: P Deberitz 30 LITTERATUR Svein Thorud: "Per Deberitz" i "Norsk biografisk leksikon" nettutgaven "Flere strømninger brytes i Per Deberitz kunst. Hele hans produksjon viser imidlertid en påvirkning fra fransk tradisjon og en impresjonistisk malemåte. [ ] Deberitz malerier karakteriseres av en impresjonistisk malemåte; billedflaten stråler av malerisk liv. Maleriene har en stofflig overflate, og hans kunst har slik sett en viss tilknytning til kretsen av kunstnere rundt Christian Krohg de såkalte senimpresjonister. Hans mange landskaper, bl.a. fra Skåtøy, vibrerer av vind og vær. Hans fargeholdning utviklet seg mot en lys tonalitet. [ ] Deberitz utgangspunkt var kunstscenen i siste halvdel av 1800-tallet, dvs. strømninger som senromantikk, naturalisme og 1890-årenes nyromantikk. Han utdannet seg til billedkunstner på Statens Håndverks- og Kunstindustriskole under Oscar Wergeland 1898-99 og mottok korrektur av Hans Fredrik Gude under dennes sommeropphold på Sølvkronen ved Horten 1899 og 1900. Vintrene 1903/04 og 1906/07 studerte han hos Kristian Zahrtmann i København. [ ] Deberitz kunstneriske plattform var likevel relativt smal og først og fremst orientert mot fransk maleritradisjon. Hans maleri har en akademisk karakter. Motivmessig er det konsentrert til aktmaleri, landskap og portretter. Han hadde flere lengre opphold i Frankrike både før og etter den første verdenskrig, og fra oktober 1909 til mai 1910 gikk han på den private malerskolen til Henri Matisse i Paris."