Auction archive: Lot number 9

Thorvald Erichsen

Modern and Older
17 Nov 2015
NOK40,000 - NOK60,000
ca. US$4,638 - US$6,958
NOK35,000
ca. US$4,059
Auction archive: Lot number 9

Thorvald Erichsen

Modern and Older
17 Nov 2015
NOK40,000 - NOK60,000
ca. US$4,638 - US$6,958
NOK35,000
ca. US$4,059

Landskap, Holmsbu 1936 Olje på lerret, 74x92 cm Signert og datert nede til høyre: Thorvald Erichsen 36 UTSTILT Kunstnernes Hus 1959, kat. nr 193 LITTERATUR Erasmus Weddigen "Die Sammlung Haakon Onstad", Bern 1976 "Tre generasjoner", Galleri Haaken, Oslo 1999 Thorvald Erichsen var elev på Zahrtmanns malerskole i København i to perioder. Den første våren 1892 og den siste fra 1899 til 1900. Spesielt etter hans siste opphold i København ser vi hvordan han følger sin lærers råd om å velge sin egen koloritt. En koloritt som skulle både være uttrykksbærende og romme atmosfæriske kvaliteter. Erichsens maleri "Fra Kvitseid" (Nasjonalmuseet for kunst, arkitektur og design), som han utførte i 1900, blir ofte trukket frem som det store omslaget i hans kunst og inngangsportalen til norsk kunst i det nittende århundre. Maleriet blir ofte trukket frem som det bilde som gjenerobret det klare dagslyset i maleriet. Her har han lykkes med samspillet mellom de varme og kalde fargene. Det får lyset til å anskueliggjøre formene, noe som også ble hans prosjekt og som han arbeidet med resten av sitt liv. Fra 1916 arbeidet Erichsen mange somrer på Holmsbu. Det har vært vanlig å dele hans opphold der i to perioder, den første fra 1916-1921 og den andre fra 1931 til sin død. Det er utsikten over trærne og fjorden som er hans hovedmotiv, også her malt under skiftende lysspill og fargeklang. I Erichsens kunst kan man si at motivet spiller en underordnet rolle. Det er samspillet i fargene, maleriets viktigste virkemiddel, som skaper bildet og dets utstråling.

Auction archive: Lot number 9
17 Nov 2015
Blomqvist Kunsthandel AS
Tordenskiolds gate 5
0160 Oslo
Norway
kunst@blomqvist.no
+47 (0)22 708770

Auction archive: Lot number 9
17 Nov 2015
Blomqvist Kunsthandel AS
Tordenskiolds gate 5
0160 Oslo
Norway
kunst@blomqvist.no
+47 (0)22 708770