Auction archive: Lot number 21

Frits Thaulow

Modern and Older
17 Nov 2015
NOK300,000 - NOK350,000
ca. US$34,791 - US$40,590

Frits Thaulow

Modern and Older
17 Nov 2015
NOK300,000 - NOK350,000
ca. US$34,791 - US$40,590

Landskap med Otta-elven Olje på lerret, 66x81 cm Signert nede til høyre: Frits Thaulow PROVENIENS: Privat norsk samling 1930-tallet Privat eie, Los Angeles 1930-2014 Maleriet var opprinnelig eid av en norsk samler på 1930-tallet. Dette er dokumentert i form av et fotografi i Vaerings fotografiarkiv. Fotografiet kan være tatt i forbindelse med minneutstillingen på Kunstnernes hus i Oslo. I katalogen fra Kunstnernes Hus er det oppført et maleri eid av en privatperson med tittel «Fra Otta», 1904 med nesten identiske dimensjoner. Thaulow var bosatt i Paris mellom 1898-1906. Under høsten 1904 vendte han tilbake til Norge for å male noen få bilder fra hjemlandet. Han besøkte Otta, et lite turistsamfunn i den nordre delen av Gudbrandsdalen. Fra hotellet der syklet han for å nå broen over Ottaelven. Thaulow malte omtrent ti bilder med broen i motivet og tre av dem viser gamle trær som lener seg over den fossende elven. Maleriet er ifølge Christies verifisert av Mag. art. Vidar Poulsson. Vi retter en takk til Mag. art. Vidar Poulsson. Landskap med Otta-elven er et tidstypisk motiv av Thaulow. Et av hovedfokusene i motivet er elven som fyller breddene og hvor det nedhogde treet fungerer som et objekt. Dette har til hensikt å trekke blikket inn mot elvens munning slik at betrakteren overveldes av perspektiv-følelsen.

17 Nov 2015
Blomqvist Kunsthandel AS
Tordenskiolds gate 5
0160 Oslo
Norway
kunst@blomqvist.no
+47 (0)22 708770

17 Nov 2015
Blomqvist Kunsthandel AS
Tordenskiolds gate 5
0160 Oslo
Norway
kunst@blomqvist.no
+47 (0)22 708770