LAURITS TUXEN Danmark 1853-1927 Sittande ung flicka Signerad med initialer och daterad 83. Olja på pannå, 23,5 x 15,5 cm På baksidan dedikation "Til venlig Erindring om Sommeren 1883 L. Tuxen" Troligen utförd i Skagen, sommaren 1883. Signed. Oil on panel.