Le Lézard aux Plumes d´or
litografie, 1971, 33,7 x 48,1 cm, sign. PD Miró, rám, 47/50, Ačkoliv původem katalánský malíř, grafik a sochař vystudoval umělecké školy v Barceloně a ve Francii, byla jeho tvorba velmi silně ovlivněna také vlivy soudobého amerického umění, tvůrců jako Jackson Pollock nebo Franz Kline a stejně tak japonské kaligrafie. Nabízená litografie pochází z cyklu 13 barevných litografií a textů založených na stejnojmenných Miróových básních. I v tomto díle, jehož osnovy je možné stopovat v pozdních 60. letech, můžeme nalézt Miróův otevřený a obsáhlý výtvarný jazyk, dynamické gestické linie. Série litografií zpodobuje variace na abstraktní formy k zemi připoutané ještěrky, vstupující do napětí s barvitě podaným hrozivým pozadím. Nabízená litografie je typickou ukázkou Miróovy pozdní tvorby, na českém trhu se jedná o vzácnou příležitost získat Miróův originál provedený v nízkém nákladu a s doloženou proveniencí. Barevná litografie je tištěna na perleťovém japanu Japon-kochi. Jedná se o raritní variantu slavné grafiky, tištěnou v počtu 50 exemplářů se širokým okrajem. Vydavatel: Broder, Paris. Tisk: Mourlot, Paris. Grafika byla získána ve významné německé galerii, přiložen certifikát pravosti s razítkem Galerie Raphael, Frankfurt nad Mohanem; provenience: soukromá sbírka, Frankfurt nad Mohanem
Provenance: Antiquarian Dlážděná
Le Lézard aux Plumes d´or