Auction archive: Lot number 2204

Marc Chagall, La Fête

Fine Art & Antiques
1 Dec 2015 - 3 Dec 2015
SEK2,500,000 - SEK3,000,000
ca. US$294,137 - US$352,965
SEK1,600,000
ca. US$188,248

Marc Chagall, La Fête

Fine Art & Antiques
1 Dec 2015 - 3 Dec 2015
SEK2,500,000 - SEK3,000,000
ca. US$294,137 - US$352,965
SEK1,600,000
ca. US$188,248

MARC CHAGALL Ryssland/ Frankrike 1887-1985 La Fête Signerad Marc Chagall Gouache, akvarell och färgpenna på papper, 60 x 47 cm. Utförd 1975/76 Signed. Gouache, watercolour and coloured pencils on paper. Executed 1975/76. A certificate for this work has prevoiusly been issued by Daniel Lelong, Galerie Maeght, Paris, May 1979. The work will be shown for the Comité Chagall, Paris, after the auction. PROVENIENS Christian Fayt, Art Gallery, Belgien Lars L. Læstadius, Zug, Schweiz UTSTÄLLD Galerie Maeght, Paris 1977 LITTERATUR Derrière le miroir nr. 225, oktober 1977, katalognr 9 Ingen konstnär har väl som Marc Chagall varit berättarens berättare. Den som ständigt bjudit sin publik på spännande historier, på nya världar att träda in i och förundras av. Staden och den eviga kärleken som återkommande teman. Livet och dess förgänglighet som en röd tråd genom ett av våra mest beundrade konstnärskap. Marc Chagall föddes i en liten by i Ryssland utanför staden Vitebsk 1887. När han avled 97 år senare i Frankrike lämnade han bakom sig ett liv fyllt av upplevelser, av konstnärliga erövringar och framgångar men också mycken smärta och svårigheter. Hans barndom har beskrivits som lycklig men fattig, äldst i en syskonskara om nio, och påverkat honom livet ut. I tjugoårsåldern började han studera konst och begav sig snart till St Petersburg, en tid kantad av inspiration från andra konstnärer och olika stilar, men också av svårigheter eftersom judar endast fick vistas i staden med särskilt tillstånd vilket ledde till att han under en kortare tid fängslades. Det var dock en lycklig tid och den stora kärleken mötte han i Bella som senare blev hans hustru. Den stora sanna konsten i Paris lockade naturligtvis och förde den unge sökande Marc Chagall till tidens konstnärliga centrum i kvarteren i Montparnasse. År som kom att vara avgörande för hans utveckling och etablering som en samtida förnyare. När första världskriget utbröt var Chagall tillbaka i Ryssland, nygift med Bella och snart föddes deras dotter Ida. Han engagerades i den ryska revolutionen, startade en konstskola och bosatte sig i Moskva 1920. Efter några år gick så flyttlasset igen och från 1923 var hemstaden Paris. Han blev en central del av de intellektuella konstnärliga kretsarna och arbetade flitigt med sin konst. Under andra världskriget tvingades Chagall och hans familj att bryta upp igen och fly från Paris för att undvika deportering. Av Museum of Modern Art (MoMA) inbjöds han att komma till New York och i USA blev familjen så kvar. 1944 kommer så nästa stora nederlag, den så älskade Bella drabbas av en virusinfektion som ändar hennes liv. För Chagall förändras nu allt återigen och flera månader passerar utan att han rör sina målarpenslar. Efter att kriget avslutats kan han så återvända till Frankrike igen. Han slår sig ner i Provence och snart flödar inspirationen och produktiviteten återigen. Efter några år kommer så kärleken tillbaka till livet, denna gång är det Valentina Borodsky som han tar till sitt hjärta. I sitt konstnärskap återkommer Marc Chagall ständigt till olika motiv. Auktionens La Fête är ett träffande exempel på en sådan komposition. I staden råder verkligen en festlig stämning där såväl djur som människor samsas i eufori. Månen sveper sitt ljus över staden och de scener som utspelar sig - mannen med den karakteristiska blombuketten och paret nere till hörnet. Allt skildrat med en lätt, snabb och bestämd hand som vet vad den vill. Här talar känslan, här talar kärleken.

1 Dec 2015 - 3 Dec 2015
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

1 Dec 2015 - 3 Dec 2015
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407