Auction archive: Lot number 639

Marcel Duchamp, Self-Portrait in Profile

Modern Art & Design
19 Apr 2016 - 20 Apr 2016
SEK500,000 - SEK600,000
ca. US$61,609 - US$73,930
SEK400,000
ca. US$49,287

Modern Art & Design
19 Apr 2016 - 20 Apr 2016
SEK500,000 - SEK600,000
ca. US$61,609 - US$73,930
SEK400,000
ca. US$49,287

MARCEL DUCHAMP Frankrike 1887-1968 Self-Portrait in Profile Signerad med dedikation, daterad och numrerad Marcel Duchamp pour Ulf (Linde) 1963, 6/25. Collage, 14,8 x 14,8 cm. Certificat från Association Marcel Duchamp medföljer Utställningskatalogen från Galerie Burén 1963, signerad och numrerad av Ulf Linde medföljer. PROVENIENS Galerie Burén, Stockholm LITTERATUR Arturo Schwartz: The complete works of Marcel Duchamp New York 1969, catalogue no 344 b "Since a three-dimensional object casts a two-dimensional shadow, we should be able to imagine the unknown four-dimensional object whose shadow we are. I for my part am fascinated by the search for a one-dimensional object that casts no shadow at all." Marcel Duchamp Marcel déchiravit - "Marcel rev detta snabbt"- stod det som inskription på den första varianten av detta verk, som gjordes för deluxeutgåvan av Robert Lebel's Sur Marcel Duchamp 1957. Duchamp rev 137 självporträtt for hand, ett för varje exemplar av boken. Detta har blivit ett av Duchamps mest kända verk från hans senare period och har getts ut i flera varianter. Flera konstnärer har utgått från Duchamps Self-Portrait in Profile från 1957. Jasper Johns verk M.D. från 1964 bygger på Duchamps komposition med en negativ bild som ger en illusion av närvaro. I Johns version är perspektiven något förskjutna. Genom att klippa ur en kopia av Duchamps siluett, hänga upp den i ett snöre och rita av skuggans konturer blev bilden något förvriden och inte längre fyrkantig. Verket anspelar också på Duchamps text om skuggor i hans bok The Large Glass, utgiven på engelska 1959. Auktionens verk, numrerad 6/25, gavs ut 1963 av Galerie Burén i Stockholm, som en numrerad deluxeutgåva på 25 exemplar av Ulf Lindes bok Marcel Duchamp Den ursprungliga texten "Marcel déchiravit" ersattes här med "Marcel déchiravit pour Ulf 1963".

19 Apr 2016 - 20 Apr 2016
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

19 Apr 2016 - 20 Apr 2016
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407