Auction archive: Lot number 51

Marek WŁODARSKI (wł. Henryk STRENG) (1903 Lwów - 1960 Warszawa)

Opening
PLN17,000
ca. US$4,620

Opening
PLN17,000
ca. US$4,620

Marek WŁODARSKI (wł. Henryk STRENG) (1903 Lwów - 1960 Warszawa) Paleta, 1958 r. olej/płótno, 62 x 46 cm sygnowany śr.d.: 'Włodarski' na blejtramie numer: 'I.91' WYSTAWIANY: - „Marek Włodarski / Henryk Streng (1898-1960) Między centrum a peryferiami”, Lwowska Narodowa Galeria Sztuki, Lwów, maj – czerwiec 2013 - „Marek Włodarski / Henryk Streng (1898-1960) Między centrum a peryferiami”, Państwowa Galeria Sztuki, Sopot, marzec – kwiecień 2013 - „Marek Włodarski (Henryk Streng) 1903-1960”, Muzeum Narodowe w Warszawie, Warszawa, grudzień 1981 - styczeń 1982 - “The Exhibition of the Polish Contemporary Art, Galeria Instytutu Sztuk Pięknych”, Bagdad, czerwiec 1959 - “Exposition de l'Art polonais contemporain”, Damaszek, marzec – kwiecień 1959 - “Exposition de l'Art polonais contemporain”, Musée des Beaux Arts, Alexandria, styczeń 1958 - “Exposition de l'Art polonais contemporain”, Palais Monasterly, Kair, 1958 LITERATURA: - Czarownik przy zielonej skale. Marek Włodarski / Henryk Streng, [red.] Józef Chrobak, Justyna Michalik, Marek Wilk, Galeria Piekary, Poznań 2009, nr 107 (il.) - Marek Włodarski / Henryk Streng (1898-1960). Między centrum a peryferiami, katalog wystawy, Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie, Sopot 2003, poz. kat. 123, s.200 (il.) - Marek Włodarski (Henryk Streng) 1903-1960, katalog wystawy, Muzeum Narodowe w Warszawie, Warszawa 1981, poz. kat. I.91. - The Exhibition of the Polish Contemporary Art, katalog wystawy, Galeria Instytutu Sztuk Pięknych, Bagdad 1959, poz. kat. 33 - Exposition de l’art polonais contemporain, katalog wystawy, Damas 1959, poz. kat. 33 - Exposition de l’art polonais contemporain, katalog wystawy, Musée des Beaux Arts, Aleksandria 1959, poz. kat. 33 - Exposition de l’art polonais contemporain, katalog wystawy, Palais Monasterly, Kair 1958, poz. kat. 33. Powojenna twórczość Włodarskiego to interesujący, jakże odmienny od wcześniejszych obrazów, epizod w jego artystycznej biografii ze względu na zainteresowanie artysty sztuką abstrakcyjną. Początkowo były to formy poddane geometryzacji, z czasem artysta rozmiękczył kontur, zwracając się w swoich pracach ku formom organicznym. Zasadniczy temat obrazu stanowi gra kolorystycznych akcentów, rzuconych na płótno swobodnym pociągnięciami pędzla, rozegranych na monochromatycznej płaszczyźnie „palety”. Według opinii badaczy malarstwa Włodarskiego prace tego okresu stanowią interesujący odpowiednik francuskiej i włoskiej abstrakcji lirycznej. Artysta studiował we lwowskiej Wolnej Akademii Sztuk Pięknych i Państwowej Szkole Przemysłowej pod kierunkiem Kazimierza Sichulskiego i w paryskiej Académie Moderne u Fernanda Légera. Był zafascynowany naiwną sztuką prowincjonalną, jarmarcznym folklorem i lunaparkiem; często wykorzystywał motyw człowieka-manekina. W roku 1930 przyłączył się do grupy Artes (należeli do niej m.in.: Jerzy Janisch, Mieczysław Wysocki, Aleksander Krzywobłocki, Ludwik Lille, Otto Hahn Tadeusz Wojciechowski, Aleksander Riemer). Po wojnie wykładał w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Brał udział w pracach warszawskiego Klubu Młodych Artystów i Naukowców, uczestniczył w Wystawie Sztuki Nowoczesnej w Krakowie (1948 r.). estymacja: 19 000 - 25 000

26 Feb 2015
Desa Unicum
Piękna 1A
00-477 Warsaw
Poland
biuro@desa.pl
+48 (0)22 1636600

26 Feb 2015
Desa Unicum
Piękna 1A
00-477 Warsaw
Poland
biuro@desa.pl
+48 (0)22 1636600