Marek WŁODARSKI (wł. Henryk STRENG) (1903 Lwów - 1960 Warszawa) Przepowiednia, 1958 r. olej/płótno, 61 x 46 cm WYSTAWIANY: - Projekt: Nowoczesność, Państwowa Galeria Sztuki, Sopot, 7-30.05.2004 - Marek Włodarski / Henryk Streng (1898-1960). Między centrum a peryferiami, Państwowa Galeria Sztuki, Sopot 07.03-14.04.2013 - Marek Włodarski / Henryk Streng (1898-1960). Między centrum a peryferiami, Lwowska Narodowa Galeria Sztuki, Lwów 31.05-30.06.2013 LITERATURA: - Czarownik przy zielonej skale. Marek Włodarski / Henryk Streng, [red.] J. Chrobak, J. Michalik, M. Wilk, Poznań 2009, nr kat. 111, reprodukcja - Marek Włodarski / Henryk Streng (1898-1960). Między centrum a peryferiami, katalog wystawy, [red.] M. Piłakowska, Państwowa Galeria Sztuki, Sopot 2013, nr kat. 119, reprodukcja, s. 198 Studiował we lwowskiej Wolnej Akademii Sztuk Pięknych i Państwowej Szkole Przemysłowej pod kierunkiem Kazimierza Sichulskiego i w paryskiej Académie Moderne u Fernanda Légera. Był zafascynowany naiwną sztuką prowincjonalną, jarmarcznym folklorem i lunaparkiem; często wykorzystywał motyw człowieka-manekina. W roku 1930 przyłączył się do grupy ARTES (należeli do niej m.in.: Jerzy Janisch, Mieczysław Wysocki, Aleksander Krzywobłocki, Ludwik Lille, Otto Hahn Tadeusz Wojciechowski, Aleksander Riemer). Po wojnie wykładał w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Brał udział w pracach warszawskiego Klubu Młodych Artystów i Naukowców, uczestniczył w Wystawie Sztuki Nowoczesnej w Krakowie (1948 r.). Jego powojenna twórczość stanowi interesujący odpowiednik francuskiej i włoskiej abstrakcji lirycznej. estymacja: 18 000 - 28 000