Auction archive: Lot number 43

Marek WŁODARSKI (wł. Henryk STRENG) (1903 Lwów - 1960 Warszawa)

Opening
PLN25,000
ca. US$7,359

Opening
PLN25,000
ca. US$7,359

Marek WŁODARSKI (wł. Henryk STRENG) (1903 Lwów - 1960 Warszawa) "Skok o tyczce", ok. 1948 r. olej/płótno, 60 x 81 cm ODWROCIE: na blejtramie naklejki: 1) '122. Skok o tyczce, ok. 1948 | olej, płótno, 60 x 81; 2) MAREK WŁODARSKI (Henryk Streng) | 1903 – 1960 | wystawa monograficzna ( XII 1981 – I 1982) | tytuł Skok o tyczce | rok 1948 technika olej płótno| wymiary 60 x 81 nr kat I 58 str.65; 3) Marek Włodarski | „Skok o tyczce”, ok. 1948 | olej, płótno, 60 x 81 cm | PM 902; oraz napis: I 58; PM 902' WYSTAWIANY: Marek Włodarski (Henryk Streng) 1903 - 1960, Muzeum Narodowe Warszawa grudzień 1981- styczeń 1982 POCHODZENIE: aukcja Dom Aukcyjny Agar-art LITERATURA: katalog aukcji domu aukcyjnego Agra-Art. z dnia 15.04.2007 katalog wystawy Marek Włodarski (Henryk Streng) 1903-1960, Muzeum Narodowe Warszawa grudzień 1981 - styczeń 1982, oprac. B. Askanas, H. Piprek, A. Prugar-Myślik, s. 65, poz. 58 Twórczość Marka Włodarskiego należy do najciekawszych zjawisk polskiej sztuki XX wieku. Należał do czołowych przedstawicieli awangardy lwowskiej okresu międzywojennego. Jego kameralna i liryczna, a także w założeniu antyestetyczna twórczość kształtowała się głównie pod wpływem malarstwa Fernanda Légera i francuskiego surrealizmu. Ważny wpływ wywarła na niego także sztuka krakowskich formistów, którzy jako pierwsi polscy artyści wypowiedzieli walkę z akademizmem i młodopolską stylizacją. Ich poszukiwania skierowały uwagę Włodarskiego na takie zjawiska jak kubizm i futuryzm, z którymi szerzej miał okazję zapoznać się w Paryżu. W końcu 1924 roku Włodarski wyjechał po raz pierwszy do Paryża, gdzie studiował w Académie Moderne Fernanda Légera. Silne wrażenie wywarły na nim także kontakty osobiste z przywódcą surrealistów André Bretonem oraz z André Massonem. Przed wybuchem II wojny w malarstwie Włodarskiego nasiliły się tendencje abstrakcyjne, chociaż artysta nie zerwał całkowicie ze sztuką przedstawiającą. W latach 1950. Włodarski wrócił do kompozycji figuralnych, choć pojawiały się też prawie abstrakcyjne formy, silnie zgeometryzowane. Studiował we lwowskiej Wolnej Akademii Sztuk Pięknych i Państwowej Szkole Przemysłowej pod kierunkiem Kazimierza Sichulskiego i w paryskiej Académie Moderne u Fernanda Légera. Był zafascynowany naiwną sztuką prowincjonalną, jarmarcznym folklorem i lunaparkiem; często wykorzystywał motyw człowieka-manekina. W roku 1930 przyłączył się do grupy ARTES (należeli do niej m.in.: Jerzy Janisch, Mieczysław Wysocki, Aleksander Krzywobłocki, Ludwik Lille, Otto Hahn Tadeusz Wojciechowski, Aleksander Riemer). Po wojnie wykładał w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Brał udział w pracach warszawskiego Klubu Młodych Artystów i Naukowców, uczestniczył w Wystawie Sztuki Nowoczesnej w Krakowie (1948 r.). Jego powojenna twórczość stanowi interesujący odpowiednik francuskiej i włoskiej abstrakcji lirycznej. ESTYMACJA: 30 000 - 40 000 zł

1 Dec 2011
Desa Unicum
Piękna 1A
00-477 Warsaw
Poland
biuro@desa.pl
+48 (0)22 1636600

1 Dec 2011
Desa Unicum
Piękna 1A
00-477 Warsaw
Poland
biuro@desa.pl
+48 (0)22 1636600