Auction archive: Lot number 130

Michał Frydrych (ur. 1980, Warszawa)

Opening
PLN9,000 - PLN12,000
ca. US$2,334 - US$3,112

Opening
PLN9,000 - PLN12,000
ca. US$2,334 - US$3,112

Michał Frydrych (ur. 1980, Warszawa) ''Thich Quang Duc'', 2007 r. olej/płótno, 110 x 150 cm sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'MICHAŁ FRYDRYCH | 156. 2007. 110 x 150 CM + 27 x 27 CM | THICH QUANG DUC'' ' oraz pieczątka Galerii m2 Estimate: 9 000 - 12 000 PLN PLN EUR GBP USD 2 105 - 2 806 EUR Additional Charge Details - Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%. - Do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%. Opłata ustalana jest przy zastosowaniu średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP w dniu poprzedzającym dzień aukcji. more information Note "Thich Quang Duc" z 2007 roku to praca poruszająca temat samospalenia mnicha buddyjskiego w Wietnamie w 1963 roku. Akt był odpowiedzią na przejęcie władzy przez katolika Ngô Đình Diêm i tym samym rozpoczęcie dyskryminacji buddystów. Punktem kulminacyjnym dla buddystów okazał się zakaz korzystania z buddyjskiej flagi podczas obchodów święta Vesak. Z tego powodu tłumy wyszły na ulice, by zaprotestować, na co rząd odpowiedział ogniem, śmierć poniosło dziewięć osób. Rozpoczęła się seria protestów i samozapaleń. Zdjęcie, które wykonał wtedy Malcolm Browne, obiegło cały świat i stało się przyczyną upadku rządu dyktatora. Malcolm Browne tak relacjonował to wydarzenie: "To była noc 10 czerwca 1963 roku. Duc zadzwonił do mnie, mówiąc: 'Panie Browne, proszę przyjść do takiej i takiej pagody jutro o szóstej rano. Wydarzy się coś naprawdę istotnego'. Od razu wiedziałem, że jest nietypowo - zgromadził się tam tłum buddyjskich mnichów i mniszek, wielu z nich płakało. Dwóch młodych mnichów wyciągnęło plastikowy kanister z benzyną, polało nią starszego i zrobiło krok w tył. Thich Quang Duc zapalił zapałkę, którą trzymał na brzuchu, i podpalił się. Oniemiałem, oblał mnie zimny pot, z najwyższym trudem skupiłem się na ostrości, naświetlaniu, robieniu zdjęcia. Byłem przerażony. Wielokrotnie pytano mnie, czy mogłem powstrzymać samobójstwo. Nie mogłem. Stała tam zwarta grupa około dwustu mnichów gotowych zablokować mnie, gdybym spróbował się ruszyć. Kilku z nich rzuciło się pod koła wozu strażackiego. Po latach mam jednak poczucie, że przyczyniłem się do tej śmierci. Że starszy mnich nie zrobiłby tego, gdyby nie był pewny obecności reportera, który przekaże relację światu". About Artist Michał Frydrych jest absolwentem malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Studiował także na berlińskim Universität der Künste oraz filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Zajmuje się malarstwem i tworzeniem na jego podstawie przestrzeni narracyjnych, czasem też sztuką w przestrzeni publicznej. Używa języka w formie tworzywa, umożliwiającego pojawianie się i znikanie rzeczy, relacji i historii. Odnosi się do malarstwa jako zjawiska tworzącego wizualne byty, generujące ciągi znaczeń w mowie. Interesuje go rzeczywistość jako język, piękno w oku obserwatora, doskonałość prozaiczności, rzucanie cienia, psychodelia, składnia. Mieszka i pracuje w Warszawie. Bidding form Register for an auction Ask about lot ID: 78781 Download bidding form Print item sheet Lot number Polish Contemporary Art 14 November 2019, 19

14 Nov 2019
Desa Unicum
Piękna 1A
00-477 Warsaw
Poland
biuro@desa.pl
+48 (0)22 1636600

14 Nov 2019
Desa Unicum
Piękna 1A
00-477 Warsaw
Poland
biuro@desa.pl
+48 (0)22 1636600