Auction Pricedatabase

Auction: Polish Contemporary Art, 14 November 2019, 20
was auctioned on: 14 November 2019
Upcoming auctions Auction Pricedatabase

Mirosław Bałka (ur. 1958, Warszawa)

Archive
Opening: PLN19,000 - PLN25,000
ca. US$4,928 - US$6,484
Price realised:  n. a.
Lot number 217, Views: 9

Mirosław Bałka (ur. 1958, Warszawa) Komplet czterech prac z teki "Crossroads in A.", 2006 r. litografia/papier, 56 x 76 cm (wymiary każdej pracy) sygnowany i opisany u dołu każdej pracy l.d.: '67/80' i p.d.: 'MBałka' ed. 67/80 Estimate: 19 000 - 25 000 PLN PLN EUR GBP USD 4 443 - 5 846 EUR Additional Charge Details - Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%. - Do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%. Opłata ustalana jest przy zastosowaniu średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP w dniu poprzedzającym dzień aukcji. more information Note Seria składa się z czterech litografii: Północ, Południe, Wschód i Zachód, przedstawiających cztery widoki tej samej drogi w Auschwitz. Nazwy prac pochodzą od kierunków stron świata, z których zostały wykonane fotografie. Wszystkie ślady, które ujawniają tożsamość miejsca lub obecność ludzi, bądź zwierząt, zostały wycięte i zastąpione białymi, pustymi lukami. Autor pozostawił bez zmian tylko neutralne elementy krajobrazu jak drzewa, niebo czy ziemię. Pomimo przerażającej historii związanej z tym miejscem, Mirosław Bałka kładzie nacisk na alternatywne reprezentacje Auschwitz, dając do zrozumienia, że Holocaust powinien być zapamiętany w sposób zarówno przerażający i jak piękny. Punktem wyjścia do litografii składających się na tekę były cztery fotografie wykonane w Oświęcimiu na skrzyżowaniu dróg biegnących w cztery strony świata. Dodatkowym aspektem był wybór litografii - powielenie odbitek z kamienia, z którego ślad obrazów został następnie bezpowrotnie starty. About Artist W roku 1985 ukończył studia na wydziale rzeźby warszawskiej ASP. W latach 80. autor figuratywnych rzeźb kojarzonych z nurtem neoekspresjonizmu. Od początku lat 90. tworzy minimalistyczne kompozycje rzeźbiarskie, których tworzywem są proste materiały, takie jak surowy kamień, drewno, sól, popiół, substancje organiczne. Głównym tematem rzeźb i kompozycji Bałki jest ludzkie ciało i towarzyszące mu "codzienne" przedmioty i substancje, a także związana z ciałem pamięć. W jego twórczości pojawiają się aluzje do przemijania, istotny jest też temat Holokaustu. Bidding form Register for an auction Ask about lot ID: 58578 Download bidding form Print item sheet Lot number Polish Contemporary Art 14 November 2019, 20

Informations about the auction
Auction house: Desa Unicum
Title: Polish Contemporary Art, 14 November 2019, 20
Date of the auction: 14 Nov 2019
Address: Desa Unicum
Piękna 1A
00-477 Warsaw
Poland
[email protected] · +48 (0)22 1636600