Auction archive: Lot number 176

(Monde) - IVES, Edward.- Reizen van Engeland naar Indië ondernomen in het jaar MDCCLIV […], en van Persië naar Engeland langs een ongewoonen weg. Rotterdam, Hendrik Beman, Bennet en Hake; Utrecht, Abr. van Paddenburg, J. van Schoonhoven en comp., 177...

Auction 10.10.2017
10 Oct 2017
€350 - €400
ca. US$413 - US$472

Auction 10.10.2017
10 Oct 2017
€350 - €400
ca. US$413 - US$472

Twee delen in 1 vol. in-4°: [14]-324 en [2]-379-[1] pp.; 2 uitslaande kaarten en 9 gegraveerde platen (licht gevlekt en gebruind, stoffige marges, inscheuring zonder verlies aan de eerste kaart, marg. vlek). Eigentijdse band : halfleder, rug met ribben en rood titelvignet, platten van gesponsd papier (beschadigd bovenkapitaal, rug, scharnieren, platten gewreven, plathoeken en -randen doorgesleten). EERSTE EDITIE van de Nederlandse vertaling van het reisverslag van Edward Ives (1719-1786), scheepsarts op de HMS Kent, het vlaggenschip van vice-admiraal Charles Watson hoofdbevelhebber in Oost-Indië. Het schip legde aan in de belangrijkste Engelse nederzettingen, waar Ives de hospitalen bezocht. Watson's persoonlijke band met Ives zorgde ervoor dat die ook getuige was van de beschreven transacties wat bijdraagt tot het historische belang van dit werk (1ste uitg.: 1773). Ives' verslag over de inheemse gewoonten getuigt van een scherp Verlichtingsdenken. Bevat 2 kaarten : "Kaart van India met eene kaart van de Indiaansche zeeen, naar de welken de vloot van den admiraal Watson byzonderlyk uitgerust was; aantoonende de koers [...] tegen de contrary landwinden" en "Reiskoers van de H[ee]r Ives van Bassora tot Latichea". De 9 platen gegraveerd door R. Muys tonen ondermeer een altaar, een Perzische waterpijp ("hooka"), de toren van Babel, de forten van Sint-David en Geriah, een draagtroon ("takht revan") en een amulet met inscripties. Daarnaast bevat het werk ook een aantal meteorologische vaststellingen. De drie aanhangsels behandelen de ziekteverschijnselen van de bemanning, de Indische planten en hun vermeende geneeskrachtige werking, en de brief van een geneesheer over de ziekten bij Europeanen die in "Gombroon" (Bandar Abbas, Iran) verbleven. # Tiele 522; # Biogr. Univ. XX-429; # Dictionary of national biography XXIX-79. ¶ Édition originale de la traduction néerlandaise du récit de voyage vers les colonies anglaises en Inde et en Asie du Sud-Est par Edward Ives, médecin à bord du HMS Kent, vaisseau amiral de Charles Watson commandant supérieur aux Indes. Illustrée de 2 cartes et 9 planches gravées (lég. défraîchi et poussiéreux, déchirure sans perte à la 1re carte, tache margin.). Demi-veau de l'ép. (coiffe sup. abîmée, mors et plats frottés, coins émoussés).

10 Oct 2017
Librairie Henri Godts
Avenue Louise 230
1050 Bruxelles
Belgium
books@godts.com
+32 (0)2 6478548
+32 (0)2 6407332

10 Oct 2017
Librairie Henri Godts
Avenue Louise 230
1050 Bruxelles
Belgium
books@godts.com
+32 (0)2 6478548
+32 (0)2 6407332