Auction archive: Lot number 944

Nils Dardel

SEK400,000 - SEK600,000
ca. US$59,910 - US$89,865

Nils Dardel

SEK400,000 - SEK600,000
ca. US$59,910 - US$89,865

NILS DARDEL 1888-1943 I Skyttegraven (Ivan Lönnberg) Olja på duk, 80 x 60 cm. Utförd 1916 PROVENIENS Professor Johnny Roosval, Visby Agneta Roosval, Stockholm UTSTÄLLD Nils Dardel Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1939, katalognr 75 Nils Dardel - minnesutställning, SAK och Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1955, katalognr 98 Riksförbundet för bildande konst, utställning nr 18, katalognr 8 10-talets bilder, Moderna Museet, Stockholm 1972 Nils Dardel Moderna Museet, Stockholm 1988, katalognr 63 Nils Dardel Musée des Arts Décoratifs, Paris 1988, katalognr 63 LITTERAUR Karl Asplund: Nils Dardel del I, SAK 1957, sidan 100, avbildad på sidan 101 Karl Asplund: Nils Dardel del II, SAK 1958, katalogiserad under år 1916, sidan 258 Serge Fauchereau och Olle Granath: Nils Dardel Paris 1988, avbildad färgplansch XII Efter ett par års utbildning på Kungl. Konsthögskolan kände Nils Dardel precis som många andra konstnärskollegor, att det svenska konstklimatet var hämmande. Motsatsen till detta: den franska huvudstaden med sitt myllrande bohemiska konstliv. Dardel begav sig naturligt nog därför till Paris 1910 och många återbesök skulle det bli under årens lopp. Dardel studerade hos Matisse men fann även en mängd andra konstnärer som inspirerade, bland dessa Henri Rousseau Pierre Bonnard Georges Seurat och Paul Cezanne. Dardel vistades ofta på landsbygden i den lilla staden Senlis där han kunde samla och sortera alla sina intryck från storstaden och måla i lugn och ro. Här föds hans första självständiga storverk. I Sverige ställer Dardel ut tillsammans med De Unga och han medverkar även vid den Baltiska utställningen i Malmö 1914. Kritiken lät inte vänta på sig, den unga svenska expressionistgruppen väckte som bekant såväl vrede som förvåning hos publiken. Krigsåren har inte lämnat några tydliga spår i Dardels måleri. Han fortsatte sina resor, mellan Sverige och Paris men även till andra platser. Målningen I Skyttegraven (Ivan Lönnberg) är den enda målningen i Dardels produktion med ett motiv som härrör till kriget. I målningen finner vi den unge svenske målaren Ivan Lönnberg, synnerligen aktiv i det bohemiska Paris-livet, skämtsamt benämnd som "busfröt" eller "pilsnerkutarn". Lönnberg tjänstgjorde som frivillig, den ungdomliga osvikliga kärleken till Frankrike fick honom att strida i de första linjerna, där han stupade med en kula genom huvudet. Nils Asplund beskriver målningen: "Dardel har målat honom som en apotes över soldaten, inspirerad av ett fotografi som han fick. Han vilar behagfullt i fältdräkt med ett enormt gevär, som ser farligare ut än han själv, och i bakgrunden har konstnären fantiserat upp ett krigskaos alldeles som på gamla barockporträtt av fältherrar. Koloriten är ljus och behaglig, intet av krigets skräck. Där värjde sig Dardel." Rolf de Maré har varit av största betydelse för Nils Dardel och hans konstnärskap. Son till grevinnan Wilhelmina von Hallwylls dotter skulptrisen Ellen, som revolterade för kärleken, gifte om sig med den unge konsthistorikern Johnny Roosval och skapade konstnärshemmet Muramaris utanför Visby. Dardel besökte tillsammans med Rolf paret von Hallwyll-Roosval som aktivt uppmuntrade honom, auktionens målning har tillhört Johnny Roosval.

28 Oct 2010
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

28 Oct 2010
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407