NILS DARDEL 1888-1943 Alkibades Akvarell på papper, 31 x 47 cm. På baksidan text: "Gåva 1944 till mig efter Nils Dardel av Thora och Ingrid Dardel. Baksidan av akvarellen är försedd med stämpel: "Arbete ne: 15 av Nils Dardel betygas Thora Dardel 21722-1944 och dedikation: Till Edvard från Din gamla vän Thora julen 1944." PROVENIENS Konstnären Edvard Wallenqvist, Stockholm UTSTÄLLD Nils Dardel - minnesutställning, SAK, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1955, katalognr 92 LITTERATUR Karl Asplund: Nils Dardel SAK LXVI, Stockholm 1957, del I, avbildad sidan 123, del II, katalogiserad under år 1915, sidan 258