Auction archive: Lot number 653

Nils Dardel, Columbi ägg

Modern Art & Design
16 Nov 2016 - 17 Nov 2016
SEK80,000 - SEK100,000
ca. US$8,769 - US$10,961
SEK85,000
ca. US$9,317

Nils Dardel, Columbi ägg

Modern Art & Design
16 Nov 2016 - 17 Nov 2016
SEK80,000 - SEK100,000
ca. US$8,769 - US$10,961
SEK85,000
ca. US$9,317

NILS DARDEL 1888-1943 Columbi ägg Akvarell och blyerts på papper, 44 x 56 cm. Utförd 1924 PROVENIENS Bukowski Auktioner, våren 1991, katalognr 89 (såldes till förmån för Eddie Figges stiftelse för ett nytt Moderna Museum) UTSTÄLLD Nils Dardel Moderna Museet, Stockholm 1988 . Legenden om Columbi ägg har sitt ursprung från år 1420, då man i Florens utlyste en tävling om katedralens kupol. Som svar på argumentet att hans förslag skulle vara omöjligt att bygga, framhöll arkitekten Brunelleschi att han kunde få ett ägg att stå upp och utmanade alla andra att göra detsamma. Efter samtligas fåfänga försök ställde Brunelleschi ägget genom att ge det en lätt knäck på toppen. Då hans kollegor sade att de kunde göra detsamma, svarade Brunelleschi, att så skulle de också säga när de fick se hans kupollösning. Anekdoten om ägget har senare tillskrivits Columbus. . Nils Dardels målning Columbi ägg var möjligen utförd som en politisk satir, men den är kanske mer en framställning av konflikten mellan intellektuella teorier och den enkla sanningen. Den syftar på konstnärens egen attityd till de olika konstriktningar och teorier som konst som han såg runt omkring sig och som han förkastade. Han ansåg, att det som verkade enkelt var svårt att åstadkomma, men att det var vackert och evigt.

16 Nov 2016 - 17 Nov 2016
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
[email protected]
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

16 Nov 2016 - 17 Nov 2016
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
[email protected]
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407