Auction archive: Lot number 902

Nils Dardel, Familjeidyll

Modern Art & Design
24 Apr 2013 - 25 Apr 2013
SEK3,000,000 - SEK4,000,000
ca. US$462,798 - US$617,064
SEK2,000,000
ca. US$308,532

Nils Dardel, Familjeidyll

Modern Art & Design
24 Apr 2013 - 25 Apr 2013
SEK3,000,000 - SEK4,000,000
ca. US$462,798 - US$617,064
SEK2,000,000
ca. US$308,532

NILS DARDEL 1888-1943 Familjeidyll Signerad Dardel. Akvarell på papper, 40,5 x 62 cm. Utförd 1923. Med dedikation: "Till Alma från Nils" PROVENIENS Professor Alma Söderhjelm Regissör Hasse Ekman, Stockholm Svensk-Franska Konstauktioner, Stockholm UTSTÄLLD Nils Dardel Retrospektiv, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1939, katalognr 145 LITTERATUR Karl Asplund: Nils Dardel del II, SAK 1958, avbildad sidan 9, katalogiserad under år 1923, sidan 261 Det unga paret sitter elegant klädda i aftonkläder balanserande på varsin stol med ryggarna mot varandra. Deras uttrycksfulla attityder är sanna vittnen om hur utledsna de är. Äktenskapslyckans blaséartade klichéer i personifierade karaktärer. Kvinnan i sin vackra axelbandslösa klänning har somnat med boken i handen. Dandyn med brevet i handen, vars vitpudrade ansikte nästintill ter sig genomskinligt vickar förnöjsamt på den nätta grönbeklädda foten och fångas i en artistisk gäspning. Nils Dardel visar oss bilden av den sanna familjeidyllen. Nils Dardel var konstnären som hade modet att vandra sin egen väg. Såväl på det personliga som på det måleriska planet var han särlingen som vågade vara annorlunda. Högst närvarande på den internationella konstscenen och synnerligen medveten om modernismens alla ismer med allt vad de innebar valde han istället att finna, hålla fast vid och utveckla sitt alldeles särpräglade uttryck. Otto G Carlsund berättar: "Vi beundrade och avundades honom hans självständighet som människa och konstnär. Bland tusen andra falska var han den ende äkta independenten. Inte så att förstå som skulle han ha gått oberörd av sin tid och opåverkad av de olika konstströmningarna. Tvärtom var han i högsta grad ett barn av sin tid, i det att han saklöst och med iver slungade sig in i frågorna och löste dem, gav sig i kast med de konstnärliga problemen och redde ut även dem. Men han gjorde det på sitt eget sätt och blev aldrig slav under en eller annan dogm." Dardel verkade i en tid där staffettväxlingen mellan den gamla och nya tiden höll på att ske. I en tid när många andra visade det groteska och fula räddes han ej att skildra elegansen, ej heller att vara utelämnande på det personliga planet. Med en sällan skådad exakthet förmedlades budskapen i de psykoligiska händelserna - människans liv, känslor och företeelser har ingen annan förmedlat med sådan kraft och stringens som Dardel. I gränslandet mellan verklighetens och drömmens värld såg han det som inte bara uppfattades med ögonens uppriktiga betraktelse. I auktionens målning är det Dardel själv och hustrun Thora som utgör huvudpersonerna. I bakgrunden återfinner vi tre tavlor. I mitten bilden av det idylliska bröllopsparet. Till vänster Dardels omslagsmålning till hustruns första roman, "Flickan som reste ensam." Till höger den försupna änklingen bakpå hustruns likvagn. Här nästan överöses vi av allt vad symbolik och psykoligiska tolkningar har att erbjuda. Nämnas bör också det faktum att Nils och Thora Dardel vid målningens utförande var relativt nygifta och dottern Ingrid nyss född. Här är det alltså kanske inte fråga om en reell tolkning av det egna äktenskapet utan snarare en parodisk skildring av en föreställning. Under somrarna vistades det unga paret ofta hos Thoras familj på Stafsunds slott på Ekerö. Här samlades en inspirerande blandning av intellektuella och kulturella personer. I denna krets var Finlands första kvinnliga professor, Alma Söderhejlm, en återkommande livlig och originell centralfigur som var nära vän till Thoras mor. Alma intresserade sig också hjärtligt för den yngre generationen och blev också en av Dardels närmaste. Akvarellen Familjeidyll gav Nils också till Alma, om vilket Karl Asplund berättar: "den alltid intresserade specialisten på andras äktenskapliga komplikationer, som naturligtvis var mycket road av den liksom fru Thora. Den är ju helt att uppfatta som ett sherzo, finns där en hemlig bottensats så är den knappast mer än ett angosturastänk i en drink."

24 Apr 2013 - 25 Apr 2013
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

24 Apr 2013 - 25 Apr 2013
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407