NILS DARDEL 1888-1943 Två flickor i en stol Signerad och daterad Dardel 1929. Akvarell och blyerts på papper, 63 x 48 cm. PROVENIENS Bukowski Auktioner, Moderna, hösten 1998, katalognr 2 UTSTÄLLD Utställning Nils Dardel Konsthallen, Göteborg 1938, katalognr 53 Föreningen för Nutida Konst, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1939, katalognr 185 LITTERATUR Karl Asplund: Nils Dardel del II, SAK 1958, katalogiserad under år 1929, sidan 262