Auction archive: Lot number 563

Nils von Dardel, Kusken

Modern Art & Design
19 Apr 2016 - 20 Apr 2016
SEK500,000 - SEK600,000
ca. US$61,609 - US$73,930
SEK390,000
ca. US$48,055

Nils von Dardel, Kusken

Modern Art & Design
19 Apr 2016 - 20 Apr 2016
SEK500,000 - SEK600,000
ca. US$61,609 - US$73,930
SEK390,000
ca. US$48,055

NILS DARDEL 1888-1943 Kusken Signerad och daterad Dardel 1922. Akvarell och täckvitt på papper, 50 x 35 cm. Originalinramning . PROVENIENS Grevinnan Linde von Rosen, Lindö (konstnärens svägerska) därefter i gåva till hennes dotter Catharina von Schinkel, Tidö . UTSTÄLLD NIls Dardel Moderna Museet, Stockholm 1988, katalognr 136 Nils Dardel Musée des Arts Décoratifs, Paris 1988, katalognr 136 (med titeln: Le cocher) Nils Dardel - Minnesutställning, SAK, Liljevalchs konsthall, Stockholm 1955, katalog No 213, katalognr 174 Nils Dardel Föreningen för Nutida Konst, katalog No. 2, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1939, katalognr 134 . LITTERATUR Erik Näslund: Dardel, Författarförlaget 1988, omnämnd sidan 286 och avbildad i svartvitt sidan 285 Karl Asplund: Nils Dardel del II, SAK 1958, katalogiserad under år 1922, sidan 260 . . NILS DARDEL - Kusken . "I Kusken ramlar en fet rokokokusk med sitt ekipage nedför en brant. Han är stolligt färggrant ekiperad i gula byxor, blå rock och grön stångpiskerosett, och hans ångestskrik väcker inte precis någon fasa. Vänder man tavlan upp och ned , tycks den på huvudet fallande mannen stiga som en extatiskt sjungande fågel mot himlen. Ett scherzo med den gamla fantasien om ångeststupet, kanske återkallat ur det undermedvetnas djup av den höga branten på Stafsundsvägen vid Ekerö kyrka." . Med dessa ord beskriver Karl Asplund auktionens målning i sin biografi över konstnären. . Nils Dardel var konstnären som hade modet att vandra sin egen väg. Såväl på det personliga som på det måleriska planet var han särlingen som vågade vara annorlunda. Högst närvarande på den internationella konstscenen och synnerligen medveten om modernismens alla ismer med allt vad de innebar valde han istället att finna, hålla fast vid och utveckla sitt alldeles särpräglade uttryck. Otto G Carlsund berättar: "Vi beundrade och avundades honom hans självständighet som människa och konstnär. Bland tusen andra falska var han den ende äkta independenten. Inte så att förstå som skulle han ha gått oberörd av sin tid och opåverkad av de olika konstströmningarna. Tvärtom var han i högsta grad ett barn av sin tid, i det att han saklöst och med iver slungade sig in i frågorna och löste dem, gav sig i kast med de konstnärliga problemen och redde ut även dem. Men han gjorde det på sitt eget sätt och blev aldrig slav under en eller annan dogm." . Dardel verkade i en tid där staffettväxlingen mellan den gamla och nya tiden höll på att ske. I en tid när många andra visade det groteska och fula räddes han ej att skildra elegansen, ej heller att vara utlämnande på det personliga planet. Med en sällan skådad exakthet förmedlades budskapen i de psykologiska händelserna - människans liv, känslor och företeelser har ingen annan förmedlat med sådan kraft och stringens som Dardel. I gränslandet mellan verklighetens och drömmens värld såg han det som inte bara uppfattades med ögonens uppriktiga betraktelse. . Dardel gifte sig i Paris 1921 med adelsflickan Thora Klinckowström och ett år senare föddes deras dotter Ingrid. Under somrarna vistades den unga familjen hos Thoras familj på det lilla tessinska slottet Stafsund på Ekerö utanför Stockholm. Här samlades en inspirerande blandning av intellektuella och kulturella personer. Dardel kom väl överens med Thoras familj och den idylliska miljön runt godset gav honom både inspiration och arbetsro. Många av hans "Drömmar och fantasier" tillkom här under 1920-talets första år. I auktionens färgsprakande och drömska akvarell med den fallande kusken kan man urskilja Ekerös spetsiga kyrktorn och, på sin häst Castor, Thoras yngre syster Linde ridande i full galopp skjutande på en jagande tjur. Vad betyder denna egendomliga och lätt komiska dröm? Dardel själv roade sig ibland med rent befängda utläggningar om sina gåtfulla kompositioner. Fanns det en innebörd i dem så förblev de hans egen hemlighet. Konstnären undvek konsekvent att svara på direkta frågor om vad hans målningar betyder och många gånger är de

19 Apr 2016 - 20 Apr 2016
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
[email protected]
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

19 Apr 2016 - 20 Apr 2016
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
[email protected]
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407