NILS VON DARDEL 1888-1943 Liggande modell Signerad och daterad Dardel 1930. Olja på duk, 65 x 90 cm. PROVENIENS Fru Ingrid Ekwall (konstnärens dotter) Åmells, Stockholm Privat svensk samling UTSTÄLLD Nils Dardel Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm, september 1930, katalognr 15 Nils Dardel Föreningen för Nutida Konst, katalog No. 2, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1939, katalognr 200 Vårutställningen, Åmells Konsthandel, Stockholm 1999, katalognr 33 LITTERATUR Karl Asplund: Nils Dardel del II, SAK 1958, katalogiserad under år 1930, sidan 263, samt omnämnd på sidorna 177 ff.