Norman Leto (b. 1980) "Two female students", 2008 r. olej/płótno, 50 x 70 cm sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'two female students | dwie studentki | NORMAN 08 | Będzie Dobrze' "Nie interesuje mnie naśladowanie tak zwanej rzeczywistości, interesuje mnie stworzenie czegoś 'gdzieś indziej' nawet wirtualnie, lecz wyhodowanego na emocjach - najlepszym w moim przypadku nawozie" Norman Leto, źródło: www.culture.pl Artysta samouk, uprawia malarstwo, fotografię, tworzy obiekty przestrzenne, działa na polu video-artu i nowych mediów. Na przełomie 2010 r. i 2011 r. nazwisko Normana Leto znalazło się na pozycji nr 2 z 230 możliwych w rankingu młodych artystów ‘Kompas Młodej Sztuki 2010’ prowadzonym przez ‘Rzeczpospolitą’. Prace Leto znajdują się w kolekcjach m. in. Muzeum Narodowego w Krakowie czy CSW Zamek Ujazdowski. Norman Leto cieszy się zasłużoną opinią jednego z najbardziej innowacyjnych polskich artystów młodego pokolenia. Wypracował oryginalną praktykę twórczą, rozgrywającą się na pograniczu sztuk wizualnych, kina, filozofii nauki i fabularnej fikcji. Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie pokazało w czerwcu najobszerniejszą do tej pory wystawę jego twórczości. Artysta zaprezentował na niej fragmenty swojego najnowszego projektu – eksperymentalnego filmu "Photon". estymacja: 10 000 - 16 000