Žena s dopisem
olej, plátno, 1945, 45 x 34 cm, sign. PN O. Janeček 45, rám, číslo katalogu 7462; Ota Janeček student kreslení u Oldřicha Blažíčka, Cyrila Boudy a Karla Pokorného na Českém vysokém učení technickém, po uzavření školy za války pracoval v továrně na výrobu jízdních kol. Na sklonku války se mu podařilo vrátit se ke studiu. Docházel na Uměleckou průmyslovou školu, kterou ale nedokončil. Během aktivních let byl střídavě členem spolku Mánes a SČUG Hollar. Než se Janeček dostal k nejcharakterističtějšímu výrazu, který reprezentuje obrat k přírodě, její ornamentalitě a skrytým mechanismům, tvořil díla s výrazným emocionálním nábojem. Nabízené dílo vzniklo v období druhé světové války. Expresivní prvky se mísí s kubistickým rozvržením tvarů, které jsou unikátní svou typologií. Nejde totiž o ostré hrany a striktní přizpůsobení se principům několika pohledovostí. Výtvarník použil analytickou formu kubistického vyjádření, kterou protežoval například Pablo Picasso kdy se umělec nenechává svazovat doktrínou a vědeckým diktátem. Janeček akcentuje svůj smysl pro realismus, který byl důležitou složkou jeho předchozí umělecké dekády. Portrét ženy rámuje střízlivým prostředím dvou stěn a atmosféru doplňuje ozdobnou kovanou mříží vpravo. Když si sedící a píšící ženu lépe prohlédneme, všimneme si, že její fyziognomie je zpracovaná velmi citlivě. Můžeme pouze hádat, jaký dopis asi píše a co je jeho náplní. Janeček se v tomto období nesporně velmi inspiroval malířem Amedeem Modiglianim. Odraz jeho díla se promítl do sklonu tváře a jeho výrazu. Málem se zdá, že Janeček svým způsobem dotvořil spodní část obrazu Ženský akt z roku 1916, na kterém Modigliani zobrazil ženu s podobně skloněnou hlavou, ale pouze od hlavy k ramenům. (Anita Kudličková)
Provenance: Antiquarian Dlážděná
Žena s dopisem