"På Villgræs (På Villstrå)" 1912 Olje på lerret, 105x170 cm Signert og datert nede til venstre: Chr Skredsvig 1912 Reed Thomsen 334 PROVENIENS Politimester Lauritz Rode frem til omkring 1960 Familien Mossige frem til omkring 2009 Privat eie LITTERATUR Christian Skredsvig : «Dager og netter blant kunstnere», tredje utgave, Oslo 1943 Ingrid Reed Thomsen: «Chr. Skredsvig», Oslo 1995, tilsvarende motiv avbildet tilhørende Trøndelag Kunstgalleri, Trondheim side 112 hvor motivet er omtalt Ingrid Reed Thomsen: "Chr. Skredsvig (1854-1924). Verkskatalog i tekst og bilder", CD, bilde nr 334, Oslo 2009 "Siste gang ekteparet dro på studiereise sammen var året etter i juni 1893, da bodde de på Haugan skysstasjon i Sigdal. Her malte Skredsvig "På Villgræs (På Villstrå)", et barndomsminne, som han maner frem i "Dager og netter": Hvis jeg lærte å male, vilde jeg male søster min, da hun måtte ligge ute en hel natt oppe i setermarken med buskapen. - Koldt var det, hun måtte dra skjørtet over hodet og legge sig inn til bjellekua. Der sov hun til dagen grydde." ("Dager og netter" side 58) Reed Thomsen side 112