Auction archive: Lot number 151

Paul Fischer, Blomstermarknad, Höjebro plats

SEK200,000 - SEK250,000
ca. US$29,708 - US$37,135
SEK340,000
ca. US$50,504

SEK200,000 - SEK250,000
ca. US$29,708 - US$37,135
SEK340,000
ca. US$50,504

PAUL FISCHER Danmark 1860-1934 Blomstermarknad, Höjebro plats, Köpenhamn Signerad Paul Fischer Olja på pannå, 39 x 32 cm. Signed. Oil on panel. PROVENIENS Stockholms Auktionsverk, Stora Kvalitén, våren 2002, katalognummer 1907 Paul Fischer är konstnären genom vilken vi bjuds en inblick i det dagliga livet i den danska huvudstaden omkring förra sekelskiftet. Född och uppvuxen i det köpenhamnska borgerskapet blev den egna samhällsklassen den stora inspirationskällan varifrån motiven hämtades. Fischers konstnärliga intresse utvecklades tidigt, säkerligen tack vare hans far som själv var målarmästare. Efter ett par års studier vid Konstakademien ägde debuten rum som 24-åring med en utställning på Charlottenborg. Fischers konst uppskattades mycket väl av den samtida publiken och han kunde under hela sitt liv försörja sig genom måleriet. I sitt konstnärskap förenar Paul Fischer olika element från såväl salongskonsten och realismen som impressionismen och naturalismen. Han influerades av andra europeiska målarkollegor, däribland Henri de Toulouse-Lautrec och Carl Larsson att i sina målningar skildra sin egen samtid. Fischers intresse för fotografi var även det betydande vilket syns tydligt i de nästintill exakt fotografiska ögonblicksscener som utspelas i målningarna. Här inbjuds vi att följa den moderna stadens utveckling, dess nya transportmedel och inte minst det rådande klädmodet. Fischers målningar blir således genom sina skildringar av livet och det ständiga skådespelet i huvudstadens centrum till ett slags samtida tidsdokument. Auktionens oljemålning Blomstermarknad, Höjebro plats, Köpenhamn är just en sådan typisk stadsskildring. Vårvintern trotsas av den ihärdiga solen som kämpar över de regntunga molnen och speglas, nästan bländande, i den nyvätta gatan. Det eleganta folket vandrar målmedvetet, propert iklädda det senaste modet. Gråskalan dominerar i allt - från himlen, arkitekturen, kläderna och de nakna trädgrenarna i parken. Endast ett par element bryter effektfullt ut - de varma, djupröda rosorna i blomsterståndet, delvis invirade i det självreflekterande vita pappret - fruktståndet med de rödvita flaggorna - och så kvinnans vinröda hatt. En målning som vittnar om optimism och framtidstro, och varför inte avsluta med den väl använda klyschan - efter regn kommer solsken!

13 Mar 2012 - 14 Mar 2012
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

13 Mar 2012 - 14 Mar 2012
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407