POUL HENNINGSEN "PH 2/2", takarmatur, Danmark 1930-tal, tre bruntonade glaskupor hängande i kopparringar, lamphållarna märkta PH 2/2 PATENTED, bakeliten märkt PHlamp PATENTED, höjd 65 cm; en kupa med mindre nagg