POUL HENNINGSEN "PH-4", takarmatur, Louis Poulsen, Danmark, 1930-tal, skärmar i matterat klarglas, stomme i kromad koppar, märkt PH-4 PATENTED, höjd ca 65, diameter 40 cm; slitage, obetydliga nagg, en nagg på mellanglasets inre kant