SEVERIN NILSON 1846-1918 Flicka på blomsteräng Signerad Severin Nilson. Olja på duk, 100 x 70 cm. . PROVENIENS Katarina Elisabeth Löwing (förvärvad 1896), Eskilstuna därefter i gåva till hennes son på dennes 50-årsdag Kontraktsprost Hugo Löwing, Vaxholm (1896-1982)