Auction archive: Lot number 3186

Severin Nilson, Landskap med vattenkvarn

Fine Art & Antiques
9 Jun 2014 - 12 Jun 2014
SEK12,000 - SEK15,000
ca. US$1,794 - US$2,242
SEK14,000
ca. US$2,093

Fine Art & Antiques
9 Jun 2014 - 12 Jun 2014
SEK12,000 - SEK15,000
ca. US$1,794 - US$2,242
SEK14,000
ca. US$2,093

SEVERIN NILSON 1846-1918 Landskap med vattenkvarn Signerad Severin Nilson. Olja på duk fäst på plywood, 51 x 68 cm. Severin Nilson var förutom målare en av de första svenska dokumentärfotograferna i en realistisk tradition. Inspirerad av Artur Hazelius utförde han fotografiska studier av folklivet, framförallt i byn Asige i Halland där han var född. Den aktuella målningen är ett tidigt verk, troligtvis utförd på 1880-90 talet. I likhet med många andra av hans målningar, har troligtvis ett fotografi legat till grunden för målningen. Nilsons dokumentation av lokalbefolkningen och deras seder och bruk har stort dokumentariskt värde. Hans fascination för byggnader som utgjorde del av lokalbefolkningens liv, har i sig ett stort värde då många av dessa i dag gått förlorade.

9 Jun 2014 - 12 Jun 2014
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

9 Jun 2014 - 12 Jun 2014
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407