SEVERIN NILSON 1846-1918 Trädgårdsidyll i stadsmiljö Signerad S. Nilson. Olja på duk, 63 x 81 cm. PROVENIENS Beijers Auktioner, Klassiska, våren 1991, katalognr 570 (med titeln: Trädgårdsskötsel) Enligt uppgift, motivet hämtat från gamla Bergianska trädgården vid Karlbergsvägen i Stockholm Changes Enligt uppgift, föreställande gamla Bergianska trädgården vid Karlbergsvägen i Stockholm