Signerad Lotte Laserstein och daterad 1938. Olja på papper, 61 x 45 cm. Anna-Carola Krausse önskar låna in detta konstverk till utställningen "Lotte Laserstein. Ett delat liv", vilken kommer att visas 2023 på Moderna Museet i Malmö.
Nora with the parasol.
Signed Lotte Laserstein and dated 1938. Oil on paper, 61 x 45 cm. Anna-Carola Krausse would like to include this artwork in the upcoming exhibition "Lotte Laserstein. Ett delat liv", in 2023 at Moderna Museet in Malmö.
Nora with the parasol.