Simon Gate
1883-1945
vas, Orrefors 1938, modell 1654.
Delvis med olivslipade skär samt slipad dekor av fåglar mot syraetsad fond, signerad Orrefors Gate 1654 1938, undertill med graverad gåvoinskription, daterad 1939, höjd 27,5 cm.
a rare polished glass vase, Orrefors 1938, model 1654.
Partly with olive-cut inserts and polished decor of two birds against an acid etched ground, signed Orrefors Gate 1654 1938, gift engraving underneath, height 27,5 cm.
Simon Gate
1883-1945