Auction archive: Lot number 1009

Skrivbord för drottning Sofia, nyrenässans

Klassiska
12 Jun 2019
SEK20,000 - SEK25,000
ca. US$2,127 - US$2,659

Klassiska
12 Jun 2019
SEK20,000 - SEK25,000
ca. US$2,127 - US$2,659

Objektsbeskrivning SKRIVBORD för DROTTNING SOFIA, stockholmsarbete i nyrenässans, av Carl Knut Edberg (ämbetsmästare i Stockholm 1843-1896), etikettsignerad C K EDBERG snickare STOCKHOLM Mäster Samuelsgatan N:o 38, ägarmonogram och inventarienummer i rött S under krona 21 samt överstruket OII 158(?), fanerad och massiv valnöt och mahogny, 11 lådor, uppsats med skulpterad dekor av kunglig krona över S, voluter och växtornamentik, lådhurtsar med centrallås, kopplade ben med H-kryss, ben med hjultrissor i mässing, höjd 134, 148,5 x 78 cm; smärre dekorskada, mindre list saknas PROVENIENS: Drottning Sofia av Sverige (1836-1913) gift med kung Oskar II (1829-1907) Bukowski Auktioner, Klassiska, våren 2011, nr 492

12 Jun 2019
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

12 Jun 2019
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407