"Snemenn" trolig 1939 Olje på lerret, 65x75 cm Signert nede til venstre: Erling Enger PROVENIENS Kunstnerens familie Auksjon Blomqvist Kunsthandel 1993 Privat eie UTSTILT Kunstnernes Hus 1991 LITTERATUR Anne Marie Lorck: "Erling Enger Humoristen i norsk malerkunst?", upublisert magistergradsavhandling i kunsthistorie, Universitetet i Oslo 1996, kat. nr P.25 Marianne Bratteli: "Erling Enger", utstillingskatalog, Kunstnernes Hus 1991 "Snemenn" er et karakteristisk motiv fra Erling Engers arbeider som tydelig viser påvirkningen fra den tyske kunstnerbevegelsen Die Brücke. Til tross for motivets tematikk er maleriet fra en periode da Enger slet med depresjon og dårlig økonomi. Motivet er et frempek mot hans nye litterære temaverden i forbindelse med hans første separatutstilling i 1942.