Auction archive: Lot number 6028

Strindbergs "Meritförteckning" 1889

SEK10,000 - SEK12,000
ca. US$1,063 - US$1,276

SEK10,000 - SEK12,000
ca. US$1,063 - US$1,276

Objektsbeskrivning STRINDBERG, AUGUST. Meritförteckning. Tryckt som manuskript. Stockholm (Alb. Bonniers boktryckeri) 1889. 8:o. (3), 4-10, (2 blanka) s. Senare grönt helmarokängband, lätt nött, smal guldpressad ram, inre denteller, kantförgyllning, mörknad (blekt) guldornerad rygg med fem upphöjda bind, hela guldsnitt. (Hedberg). Första 2 bladen med svagt veck. Exlibris Percy Anhem, Carl Olov Sommar. Ou. Z:I:47; Svedlin 84. Tryckt i liten upplaga, ca 10 ex. "Ett sorglustigt vittnesbörd om författarens fåfänga försök att etablera sig som lärd när hans konstnärliga produktion sinade i slutet av 80-talet" (Lars Dahlbäck: Förord till Ahnhem-katalogen 1981). Proveniens: Percy Anhem (1904-1981), advokat, se Libris auktionskatalog "99 utvalda nummer ur Percy Anhem:s samling av Strindbergiama" (1981), nummer 56; Carl Olov Sommar (1918-2002), svensk ämbetsman, direktör och skriftställare. Oscar von Sydow (1873 -1936), svensk politiker och ämbetsman. Han var civilminister, en mycket kort tid statsminister (februari-oktober 1921) och landshövding i Göteborgs och Bohus län 1917-1934 samt riksmarskalk från 1934 fram till sin död 1936. Han var gift med Mary Emily Wijk som fortsatte komplettera samlingen efter makens död.

14 Jun 2019
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

14 Jun 2019
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407