TALLRIK, Rörstrand 1756, fajans, målad dekor i bianco sopra bianco samt i blått av Rehnska mönstret, märkt Stockholm 29/1 56 24 daler kopparmynt dussinet samt målarsignatur cn, diameter 24 cm; brättet med lagning, nagg och spricka