TÖNSBERG, NILS CHRISTIAN (utgivare). Norske nationaldrägter. Christinia (paa udgiverens forlag) 1852. Folio. 54, (6, musik) s. Kromolitograferat titelblad (bibliotekstämplar i nedre marginal). 33 kromolitografier efter Johan Fredrik Eckersberg och andra (alla, enstaka småfläckar i marginalerna; texten ngt bruntonad). Text på norska tyska och engelska. Samtida band med blå klotpärmar och svart guldornerad rygg, ngt nött och sliten. Foto. Lipperheide 1050. De sista 6 sidorna är folkvisor från Hallingdal, Norske fjeldmelodier av Ole Bull. Sällsynt.