Auction archive: Lot number 209

Uno Åhrén, skrivbord, Svenskt Tenn 1930-tal

Modern Art & Design
16 Nov 2016 - 17 Nov 2016
SEK60,000 - SEK80,000
ca. US$6,577 - US$8,769
SEK60,000
ca. US$6,577

Modern Art & Design
16 Nov 2016 - 17 Nov 2016
SEK60,000 - SEK80,000
ca. US$6,577 - US$8,769
SEK60,000
ca. US$6,577

BJÖRN TRÄGÅRDH eller UNO ÅHRÉN skrivbord, Svenskt Tenn, Stockholm, omkring 1932, mahogny, fronten med infällda lådor, skyltmärkt Svenskt Tenn, höjd 73, 125 x 64 cm; smärre slitage, nyckel medföljer UTSTÄLLD Modellen utställd på "Det Moderna Hemmet" i Ålsten 1933. LITTERATUR Huldt, Åke H., Hörlén, Mattis & Seitz, Heribert (red.), Konsthantverk och hemslöjd i Sverige 1930-1940, Bokförmedlingen, Göteborg, 1941. s. 373. Ericson, Estrid & Björk, Christian, Estrid Ericson, Orosdi-Back, Stockholm, 2011, s. 134-135.

16 Nov 2016 - 17 Nov 2016
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

16 Nov 2016 - 17 Nov 2016
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407